+

Inauguracja tegorocznych rozgrywek Poligonu. Śląskiej Ligi Ultimate

Witold Sokołowski/Frisbee/,
2018-05-31

Poligon. Śląska Liga Ultimate jest jedynym w Polsce systemem profesjonalnych rozgrywek ligowych w dyscyplinie ultimate (frisbee) odbywających się w sezonie letnim od 2016 r. W trzeciej z kolei edycji ligi bierze udział 11 drużyn, tj. około 300 zawodników z Polski i Czech. Drużyny zmagają się o główne trofeum przechodnie oraz nagrody rzeczowe i finansowe. Pomysłodawcą i organizatorem Poligonu jest działające od 2010 r. Śląskie Stowarzyszenie Graczy Ultimate z siedzibą w Katowicach.

W dotychczasowych edycjach Poligonu wzięło udział blisko 500 zawodników z Polski, Czech i Austrii. Zwycięzcą pierwszej edycji ligi była krakowska drużyna KrakUF, a aktualnie trofeum mistrzowskie znajduje się w posiadaniu drużyny z Kamieńca Wrocławskiego – KS KWR Knury.

Dyscyplina ultimate wyzwala wiele pozytywnych emocji i zdrowego współzawodnictwa dzięki zasadom oraz specyficznemu klimatowi, który w niej panuje (m.in. brak sędziów, koedukacyjność, bezkontaktowość i fair play do kwadratu). Ultimate jest jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin w Europie i najszybciej rozwijającą się dyscypliną w Stanach Zjednoczonych, skąd się wywodzi. Od kilku lat na świecie organizowane są turnieje na każdym szczeblu, od lokalnych turniejów amatorskich po mistrzostwa krajowe i międzynarodowe.

W Polsce ultimate znajduje się w fazie rozwoju, a w ciągu roku organizowanych jest kilkanaście turniejów w tej dyscyplinie. W sezonie zasadniczym (letnim) jedyną formą rozgrywek ligowych w Polsce jest Poligon. Śląska Liga Ultimate.

TERMINARZ POLIGONU

  • 26.05.2018 – I runda sezonu zasadniczego
  • 30.06.2018 – II runda sezonu zasadniczego
  • 28.07 – III runda sezonu zasadniczego
  • 18.08 – IV runda sezonu zasadniczego
  • 22.09 – Play off i ceremonia zakończenia sezonu i wręczenia nagród

Źródło: Śląskie Stowarzyszenie Graczy Ultimate.

komentarzy

Partnerzy